30 Mayıs 2018 Çarşamba

Nasıl Makale Yazarı Olunur ?

Nasıl Yazar Olunur: Nereden Başlayalım


Yazar olmak, ancak nasıl başlayacağınızı belirsiz hissetmek istiyorsanız, yalnız değilsiniz.

Yazma, özellikle de kurgu yazımı, onu uygulayanlara bile esrarengiz bir sanat gibi görünebilir. Yani eğer bir yerden başlıyorsanız, yapabileceğinize kendinizi ikna etmek biraz zaman alabilir. Yine de dürüstlükte yazar olmak zor bir mesele değildir. En çok satan romancı olmak ya da Booker Ödülü kazanmak zor olabilir. Ancak yazar olmak, hatta yayınlanmış bir yazar olmak nispeten kolaydır.

Son zamanlarda, her biri bir yazar olmak isteyen insanlardan üç e-posta aldım. Hepsi çok tipik endişelerini dile getirdiler. Aşağıda söyledikleri ve onlara nasıl cevap vereceğim.

Temsili Makale Yazarı
Tesadüfen, bu konudaki tavsiyemin pırıl pırıl veya orijinal olduğunu iddia etmiyorum. Bu sorulara hiçbir sihirli cevap yoktur, sadece başlangıç ​​yazarlarının çoğunda çalışmış olan aynı basit cevaplar.Öğrenci Yazar


İlk kişinin bir e-postada yazdığı:

“ Bu sitede yer alan makaleleri eğitici ve ilham verici buldum. Ben de yazar olmayı umuyorum ama hala okuldayım. lütfen bana ne yapacağınız konusunda tavsiyede bulunun. ”


Bu kişinin lisede mi yoksa üniversitede mi olduğundan emin değilim. Ama önemli değil. Benzer bir durumdaysanız ne yapmanız gerekiyor. Basitçe söylemek gerekirse, yaşınız ne olursa olsun, yazar olmak istiyorsanız yapılacak en iyi şey düzenli olarak yazmaktır. Günde sadece 10 dakika ya da haftada bir gün yazsanız bile. Herkesten bir saat önce biraz sakinleşmek zorunda kalsanız bile.
Başlangıçtaki en zor şey, kendinizi yazmaya zaman ayırmaktır. Yine de yazmak, sadece yaparak, bisiklet ya da kayak yapmak gibi öğrenebileceğiniz bir şeydir. Bazı insanlar herhangi bir beceriye hakim olmanın 10.000 saat sürdüğünü teorileştirdi. Yazmak böyle bir şey. Ve ne kadar çok yazarsanız o kadar iyi olur - düşünceler, gözlemler ve duygular ifade ettikçe sözcüklerin nasıl akması gerektiği konusundaki fikirleriniz o kadar büyük olur. Burada kısayol yok. Yürümek kadar doğal hale gelene kadar yapmaya devam etmelisiniz.

Bir yazarın sadece yazan bir kişi olduğunu da unutmayın. Yazıyorsanız, zaten bir yazar oldunuz. Okur daha sonra gelir.

Yazar olmanıza yardımcı olacak ikinci şey çok okumaktır. Bir dereceye kadar, ne okudunuz önemli değil - çizgi romanlardan popüler dergilere kadar her şey değirmen için daha da çirkin. Bununla birlikte, klasiklerin içine düşmek incitemez. Büyük şairlerin ve yazarların saygı duyulmasının bir nedeni var. Onların diline daha çok, kafana girebilirsin, o kadar iyi.

Kendinizi hazır hissettiğinizde ve küçük bir çalışma bedeniniz olduğunda, kendinizi iyi hissedecek, size yardımcı olabilecek diğer yazarları ara. Çalışmanızı paylaşın ve yorumlarını alın. Yaptıkları tek şey eleştirmek ve işinizi parçalara ayırmaksa, pes etmeyin. Onlara tavsiyede bulun ve daha iyisini yapmaya çalış. Sonunda eleştiriden daha fazla övgü alacaksınız.

Olumlu geribildirim aldığınız aşamaya ulaştığınızda, yayınlayabileceğiniz yerleri arayın. Belki bir blog ya da öğrenci gazetesiyle başlarsın. Bugün, kelimelerinizi yayınlayabileceğiniz, daha önce hiç olmadığı kadar çok yer var. Sonunda, size ödeme yapacak insanları bulabilirsiniz.

Fikir Sahnesinde Takıldım

Bu kişi bir fikrin yolunda, ama onunla ne yapacağından emin değil:

“ Bir kitap yazmak istiyorum ve bir başlığa sahibim ama nasıl başlayacağınız konusunda hiçbir fikrim yok. bazı tavsiyelere çok ihtiyacım var. ”


Kişi, kurgu veya kurgusal olmayan bir yazar olmak isterse söylemedi. Bir başlık da devam edecek kadar fazla değil, ama bırakmayacak bir fikirse, iyi bir başlangıç ​​noktasıdır.

Eğer bu aşamada olursan, bu fikri ortaya çıkarmaya çalışmanı öneririm. Nesnel bir gözlemcinin parçasını oynayın ve başlık hakkında kendinize sorular sormaya başlayın. Herhangi bir sorunuz olacak. Doğru olan cevapları icat edin.

Bir süre bunu yaptıktan sonra, bu kitabın ne hakkında olacağı hakkında daha iyi bir fikre sahip olmalısınız. Bu noktada, bir çeşit anahat çizmenizi tavsiye ederim. Bu kurgu olacaksa, belki de 8 Plot Elementi ile başlayabilirsiniz . Kitap kurgusal değilse, konunuzun tek bir paragraf özetini ve kitabın ana mesajını bulmaya çalışın. Kitlenizin kim olacağına karar verin. Onlara bilmekten mutluluk duyacakları bir şey söylemek istersiniz. Ardından tezinizi kanıtlamanız gereken argümanlar, kanıtlar, fikirler, bilgiler vb. Bunlar bölüm olabilir. Konunuz hakkında biraz araştırma yapmak size daha fazla fikir verecektir.

Bir taslağınız olduğunda, mutlu olursanız, sadece yazmaya başlamalısınız. Belki ilk taslak iyi olmaz. Herşey yolunda. Tamamen taslak olana kadar yazmaya devam et. Sonra geri dönün ve gözden geçirin, yeniden yazın, yeni bölümler ekleyin, çalışmayanları kesip ayırın, vb. Sözlerinizi ve fikirlerinizi diğer insanlarla paylaşın ve geribildirimlerini alın. Belki doğru yapmak için on taslak alır. Sorun yok. Bu bir öğrenme süreci.

İkinci kitabınızda çalışırken, daha kolay bir zamanınız olacak çünkü zaten ne yapılması gerektiğini biliyorsunuz ve bunu yapabiliyorsunuz.

Çocuk Yazarlar

Üçüncü e-posta bir profesli çocuktan geldi:

“ Hiya, 11 yaşındayım ve gerçekten bir roman yazmak istiyorum, bitirmiş olsam bile, yayıncının kendi kendime yayın yapmak istemediğimden hariç olacağını düşünmektesiniz. ”


Bazen en derin hayallerimiz ve tutkumuz, ergenlik onları gölgede bırakmadan 11 yaşında bize geliyor. Kendimi ilk kez 11 yaşındayken yazar olmak istedim. Babamın eski manuel daktilo yazmasına kendimi öğrettim ve birçok kurguyu bilim kurgu öykülerini çalkalayarak geçirdim. O zaman izleyebildiğim diğerlerinden çok daha fazla ödüllendirici bir etkinlikti.

Yazar olmak isteyen bu genç herkese tavsiyem, eğer mümkünse bu hayali takip etmelisiniz. Yaptığına çok sevineceksin. Asla profesyonel bir yazar olsanız bile, daha iyi bir yazar olacaksınız. Yazmak, mesleğiniz ne olursa olsun, çoğu insanın fark etmesinden daha değerli bir beceridir.

Yayınlanmanın her şey olmadığını ve bir roman yazmanın asla yayınlanmasa bile eğlenceli bir etkinlik olabileceğini hatırlamak da önemlidir. Sanatçılar genellikle satmadan önce yüzlerce çizim ve resim yaparlar. Büyük aktörler genellikle amatör tiyatroda başlar. Benzer şekilde, yazarlar becerilerini geliştirmek için genellikle birkaç “pratik roman” veya kısa öykü yazmaları gerekir.

Ayrıca, bazı insanlar genç yaşta kitaplar yayınladı, bu yüzden kim ne olacağını söyleyebilir? Bir kitabın yayınlanıp yayınlanmayacağı, yazının kalitesi, konu, yayıncının tercihleri, neyin popüler olduğu gibi pek çok faktöre bağlıdır. Şans da büyük bir rol oynar.

Yani eğer hayaliniz yazar olmaksa, kendi zevkiniz için yazarak başlayın. Daha sonra, bir okuyucu için bakabilirsiniz.

Ayrıca, ve ailen kontrol etmelidir Genç Yazarlar Programı at NaNoWriMo. 30 günde bir roman yazmaya çalıştığınız yıllık eğlenceli bir meydan okumadır. Romanın kaç uzunluğuna karar verirsin. Planlama konusunda faydalı tavsiyelerle dolu harika bir çalışma kitabı var. Yarışma bitmeden en çok kimin yazabileceğini görmek için arkadaşlarınıza meydan okuyabilirsiniz.

İstediğin sürece kimseye yazman gerekmiyor, bu yüzden kimse senin romanını eleştirmeyecek. Her şey nicelik, kalite ve eğlencedir.

Ve en iyi yanı ay boyunca bir yazar olacaksın.

Yani kalemi al. Boş sayfa bekliyor. Kaybedecek bir şeyiniz yok ve kazanacak çok şey var ...