7 Haziran 2018 Perşembe

Özgün Makale Yazma İpuçları Nedir ?

Romancılar ve Dramatica Kullanıcıları İçin Özgün ve Yaratıcı Makale Yazma İpuçları


Web'de, kitaplarda ya da kurslarda bulacağınız çoğu yaratıcı yazma ipucu, birçok yazarın kolektif deneyimlerine dayanır ve atılan akademiden alınan küçük bir anlatı kuramıdır.

Doğal olarak, bazı kaynaklar diğerlerinden daha iyidir ve bu bilgeliğin tümü tutarlı bir sisteme sokulmamıştır. Aslında, birçoğu, sürekli olarak teknesini sıfırdan yeniden icat eden yazar fikrini destekleyen, tutarlı bir sisteme veya yaratıcı yazma yöntemine sahip olma fikrini reddediyor. Sonuç olarak, çoğu yazar temel olarak deneme yanılma ve ozmoz yoluyla yazmayı öğrenir - çok fazla yazarak ve diğer insanların kitaplarını okuyarak. Ayrıca, atölye çalışmaları yapan yazarlar, orijinal yazma yöntemleri, yaklaşımlar ve ipuçları (yeni isimlerle sadece eski ipuçları olsalar bile) oluşturmak için belirli bir baskı hissederler.

Bu nedenle, bir çok kafa karışıklığı, yazarların yaratıcı yazma konusunda sürekli olarak "tekerleği yeniden icat etmek" zorunda kalmalarıyla sonuçlanır. Yine de, bir başlangıç ​​yazarı, hazır bir sürü değerli bilgiyi bulabilir - bu harika bir şey.

Özgün Makale Yazma İpuçlarıDramatica Teorisi, bugüne kadar yaratılmış en kapsamlı hikaye teorisidir, fakat aynı zamanda, çoğu yaratıcı yazma kurslarında kullanılanlardan oldukça farklı olan birçok terim kullandığı için karışıklığa da biraz daha fazla katkıda bulunmaktadır. Ve öğretmenler yazmak, Dramatica'da bulunmayan terimleri kullanır. Bu, yırtılmaya değer bir engel.

 Aşağıdaki makalelerde, yazım derslerinde ve Dramatica'nın merhametine nasıl baktıklarını öğretirken bulacağınız ortak ve yararlı yaratıcı yazma ipuçlarını tartışıyoruz. Umarız ki bu biraz karışıklığa son verecek ve yazılarınıza odaklanmanızı kolaylaştıracak.
Ayrıca, genel olarak yaratıcılığınızı geliştirebilmeniz için başka bazı yollara da bakacağız ve bunları özellikle yazmaya yazacağız.

Bazı Faydalı Yaratıcı Yazma İpuçları


Aksiyon Sahnerleri Yazma 


Birçok kurgu türünde kovalar, ırklar, kaçışlar, çatışmalar vb. Yaygındır. İşte size meydan okuma için kendinizi hazırlamak için bazı ipuçları

Bir dövüş sahnesi nasıl yazılır


Resmi ve gayri resmi kavga sahnelerinin nasıl yapılandırılacağına bir bakış.

Daha fazla ve daha iyi kurgu yazmanıza yardımcı olacak yaratıcılık ipuçları

6 Kendinizi, yaratıcılığın meydana gelebileceği en uygun bilinç durumuna sokmak için kullanabileceğiniz basit teknikler.

Okuyucunuzu Kancalayacak Hikaye Başlangıçları

Her hikaye başlangıçta başlamaz. Hikayenize başlamak için hangi noktayı seçmeniz gerektiğine, etkili başlangıçların nasıl yazılacağına ve klişe başlangıçların nasıl önleneceğine dair bazı ipuçları aşağıda verilmiştir.


Okuyucunuzun Konuşmalarını Bırakmayacak Hikaye Sonları

Burada, tatmin edici olmayana karşı etkili bir hikayeyi sonlandıran şeyin ne olduğuna bakıyoruz. Her iki kategoride de farklı son türlere bakıyoruz.Medias Res'ten Başlayanlar

Bu edebi teknik, eski Yunan yazarı Homer'e dayanır. Medyanızdaki resminizin resmen başlaması okurlarınızın dikkatini çekecektir, ama eğer ana karakterinizi ilk önce kurmanız gerektiğini düşünüyorsanız? İşte bazı seçenekler.

Dahili ve Harici Çatışma

Bir hikayedeki duygusal derinlik, ana karakterin iç çatışmasının yanı sıra dışsal çatışmanın gelişmesinden kaynaklanır. Bu iki parçayı nasıl anlatacağınız ve bunları nasıl kullanacağınız.


"Orta Orta Sendromu" Önleme

Yazarlar arasında, her makale harekete geçtikten sonra, her makalenin yanlış gittiği yaygın bir deyiş. Bu fenomeni "sarkma orta sendromu" olarak adlandırıyoruz. Romanınızın kurbandan düşmesini nasıl önleyebilirsiniz.


Saat veya Opsiyon Tüketimini Bitirme: Arsalarınızı Bir Krize Nasıl Getirebilirsiniz

Çözünürlüğü ortaya çıkarmadan önce, hikayenizi krizine getirebilmenin iki yolu vardır (maksimum gerilim noktası). Bazen ikisini de kullanabilirsiniz ...

Birlikte Hikayenizi Bağlamak İçin Çehov Silahını Kullanma

İlk olarak büyük oyun yazarı Anton Chekhov tarafından dile getirilen, nesneler veya kimi zaman karakterleri içeren bu çizim aygıtı romanızın planını birleştirmeye yardımcı olabilir.