6 Haziran 2018 Çarşamba

Özgün Makale Yazma Teknikleri


Makale Temel Yazma Teknikleri


Bu sitenin çoğu, dramatik yapı, arketipler ve öykü teorisi gibi, okuyucunun deneyiminin yüzeyinin altında yatan yazma teknikleriyle ilgiliyken, yazarların, iyi yazmanın unsurlarına hakim olmaları için de önemlidir. okurların gördükleri sayfa ve yazdıkları stil.

Bir yazarın kullandığı üslup ve ses, çoğu zaman, gerçek hikayeden ya da altta yatan yapıdan çok daha fazla ya da daha fazlasını sayar. Zayıf yazma bir okuyucuyu çok hızlı bir şekilde kapatabilir, oysa kitap ilginç bir tarzda yazılmışsa, okuyucular kötü tasarlanmış bir arsa göz ardı edebilir. Bu, en çok edebi kurguda doğrudur, ama gerçekten tüm türler için geçerlidir.

Aşağıdaki makaleler, öğretmenler tarafından önerilen en yaygın yönergelere sizi tanıtacak ve yazının çeşitli yönleri hakkında ipuçları sağlayacaktır.

Temel Makale Yazma Teknikleri


Sunduğumuz her prensiple olduğu gibi, bu tekniklerin demir kaplı kurallar olarak görülmemesi gerektiğini aklınızda bulundurun. Her zaman bir kenara koyulup ayrılmaları gereken zamanlar vardır. Ancak, eğer bunları uygularsanız, sayısız başkaları için olduğu gibi, yazılarınızı geliştirebileceklerini muhtemelen keşfedeceksiniz. Kelimeleri ve cümlelere daha fazla dikkat ederek, içgüdüsel dilinizi geliştirebilir ve daha bilinçli olarak kullanabilirsiniz.

Bu arada, ustalaşmanın en iyi yolu, harika kitapları (tercihen çok eski değil) okumaktır, ancak yazarların ne kadar iyi yazdıklarını fark etme niyetiyle onları okur. Karakterleri nasıl ilettiklerini, ayarları veya eylemleri nasıl tanımladıklarına ve etkili diyalog yazdıklarına dikkat edin. Bu, kendi yazınıza eleştirel bir göz geliştirmenize ve yazma içgüdülerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Şimdi Yazma Teknikleri İçin ...


Anlatı Modu (1. kişi, 3. kişi, vb.)
Hikayeniz için bir anlatım modu seçmek, okuyucunun bakış açısını ve okuyucu, ana karakter ve anlatı sesi arasındaki ilişkiyi belirler. İşte birçok seçenek var ...

Yazma Diyaloğu Temelleri


Diyalog etiketlerinin ve aksiyon ritimlerinin nasıl kullanılacağı da dahil olmak üzere etkili diyaloğun nasıl yazılacağına dair ipuçları.

Tanımlayıcı Yazmanın Sırrı: Özgünlük

Betimsel yazmanın en güçlü sırlarından biri ve aslında tüm yazılar, muğlak genellemelerden ziyade, belirli detayları sağlamaktır.

Gösterilmiyor gösteriliyor

Yazınızı hayata geçirmek için önemli bir teknik, "anlatmanın gösterilmemesi" nin uygulanmasıdır. İşte bu tekniğin sizin için ne yapabileceği ve ne zaman kullanılacağı.

Pasif Sese Karşı Aktif Sese Karşı

Aktif sesle yazmak, okuyucunun ilgisini çekmede genellikle daha etkilidir. Bununla birlikte, bazen pasif ses de yararlı olabilir. Ayrıca, daha iyi fiiller seçmek için bazı ipuçlarını keşfedin.